دانشگاه تمدن‌ساز؛ پیشران تمدن نوین اسلامی» شعار نکوداشت ۱۷۵۷ سال سنت دانشگاهی/۹۰ مأموریت اجرایی سنت ۱۷۵۷ ساله آموزش عالی ایران اعلام شد/ رونمایی از پوستر تونل زمان سنت دانشگاهی
تاریخ: ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ساعت: 18:59:09


https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/41c5ec36f7dc7b01503f80d11534264c.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/1292629eb417d32d4d06d37c9972b3df.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/84b2488ef7bbd87ff45490e86203b529.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/f465f69da6c92312814cfe6a796f179e.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/1536577c8e30474f10938e6c16a741e9.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/e0d561a803d2b19db9d1d21a2d5e4cfa.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/a0456bb9971b4c4fb889d0cbea5300fc.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/f76759aa7d5af412a42d2cf2a058bdbd.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/ce516690fd1692d32f60002f0db0964d.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/4c5764165ae2c63edddad6a3475716ab.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/137aef71b8b778dc22a251150d191e07.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/ca7159130a9f46d77b2d721a834a4616.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/31df47a0a36307bb66222066e8d4e005.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/bbb17b00fae428c0c85fa5a1ae1a2051.gif

logo-samandehi


کد خبر : 86496 || تاریخ : ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ ۱۶:۲۷                 آموزش عالی و فناوری

دانشگاه تمدن‌ساز؛ پیشران تمدن نوین اسلامی» شعار نکوداشت ۱۷۵۷ سال سنت دانشگاهی/۹۰ مأموریت اجرایی سنت ۱۷۵۷ ساله آموزش عالی ایران اعلام شد/ رونمایی از پوستر تونل زمان سنت دانشگاهی


رییس دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تمدن‌ساز؛ پیشران تمدن نوین اسلامی» به عنوان شعار نکوداشت ۱۷۵۷ سال سنت آموزش عالی ایران در راستای ماموریت محول‌شده شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه تهران انتخاب شده است.


 دانشگاه تمدن‌ساز؛ پیشران تمدن نوین اسلامی» شعار نکوداشت ۱۷۵۷ سال سنت دانشگاهی/۹۰ مأموریت اجرایی سنت ۱۷۵۷ ساله آموزش عالی ایران اعلام شد/ رونمایی از پوستر تونل زمان سنت دانشگاهی

به گزارش جامعه ایده آل، رئیس دانشگاه تهران با اعلام اینکه دانشگاه تمدن‌ساز؛ پیشران تمدن نوین اسلامی» به عنوان شعار نکوداشت ۱۷۵۷ سال سنت آموزش عالی ایران در راستای ماموریت محول‌شده شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه تهران انتخاب شده است، گفت: ما که در دوره‌ای، آقایی تمدن دنیا را برعهده داشتیم، امروز دوباره سیمرغ تمدن ایرانی اسلامی با پیروزی انقلاب اسلامی دوباره از خواب بیدار شده و در حال پرواز است و انشاء الله به زودی این سیمرغ تمدنی اوج خواهد گرفت و دانشگاه تهران و نهاد علم در ایران به عنوان پیشران تمدن نوین ایرانی اسلامی بایستی نقش محوری و اصلی را ایفا نماید.

سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران امروز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه در نشست خبری بزرگداشت ۱۷۵۷ سال سنت آموزش عالی در ایران که با حضور نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی در باشگاه دانشجویان دانشگاه تهران برگزار شد، به مصوبه مجمع عمومی سازمان یونسکو مبنی بر شناخته شدن دانشگاه جندی شاپور با قدمت بیش از ۱۷ قرن به عنوان قدیمی ترین نهاد آموزش عالی دنیا، گفت: تا قبل از این مصوبه یونسکو، دانشگاه بولونیا در ایتالیا و دانشگاه‌هایی مانند آکسفورد در انگلستان با بیش از ۱۲ قرن قدمت، به عنوان پایه‌گذاران نهاد آموزش عالی در دنیا شناخته می‌شدند.

رییس دانشگاه تهران یادآور شد: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه این رکورد و افتخار به نام جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه جندی شاپور سند زده شود، بر اساس سند ۱۵/۳۹۳۰ مجمع عمومی یونسکو در بند ۱۹ مصوب شد و تایید شد که همان‌طور که تمدن ایرانی یکی از سه تمدن اصلی دنیا بوده است. آموزش عالی نیز در کشور ما به عنوان قدیمی‌ترین نهاد تمدنی موجودیت داشته است و در قالب ساختاریافته‌ای تداوم پیدا کرده است.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که طی آن ماموریت بزرگداشت سنت دانشگاهی و آموزش عالی به دانشگاه تهران واگذار شده است، بیان داشت: افتخار می‌کنیم که دانشگاه تهران «نماد آموزش عالی ایران» که در بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان «دانشگاه ایران» نیز لقب گرفته است، به عنوان میراث‌دار این افتخار تمدنی، بتواند به بهترین نحو برگزارکننده نکوداشت سنت ۱۷۵۷ ساله دانشگاهی در ایران باشد.

رییس دانشگاه تهران افزود: در راستای نقش تمدن‌سازی نهاد علم و دانشگاه و همان طور که در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نیز مقام معظم رهبری به صورت مکرر به آن اشاره دارند و محوریت مباحث مطرح‌شده برای دستیابی به تمدن نوین ایرانی اسلامی، دانشگاه است؛ لذا شورای عالی انقلاب فرهنگی به دانشگاه تهران ماموریت داده است تا جهت تدوین نظامی برای سنت دانشگاهی اقدام شود. از این رو «دانشگاه تمدن‌ساز؛ پیشران تمدن نوین اسلامی»، شعاری است که برای نکوداشت ۱۷۵۷ سال سنت آموزش عالی و در راستای ماموریت محول‌شده شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب کردیم.

رییس ستاد نکوداشت ۱۷۵۷ سال سنت آموزش عالی از برگزاری ۹۰ رویداد در طول سال ۱۴۰۳ در چارچوب ویژه‌برنامه‌های نکوداشت ۱۷۵۷ سال سنت دانشگاهی در ایران زمین خبر داد و گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به عنوان عالی‌ترین نهاد سیاستگذاری در حوزه فرهنگی کشور، بر این رویداد بزرگ مهر تایید زده است. امیدواریم به کمک هم، این نقش و وظایفی که محول شده است را به بهترین نحو اجرا کنیم.

دکتر مقیمی در تبیین نقش رسانه در تمدن‌سازی نیز گفت: در فضای پیشرفت و تمدن‌سازی، رسانه یکی از مهمترین نقش‌ها را ایفا می‌کند. اگر بهترین داشته‌ها را داشته باشیم اما نتوانیم آن را عرضه کنیم یا در قالب جهاد تبیین نتوانیم آن داشته‌ها را در سطح جامعه ترویج کنیم، قاعدتاً این داشته‌های تمدنی و تاریخی، گاهی اوقات حتی از منظر ما دانشگاهیان پنهان باقی می‌ماند. دانشگاه جندی شاپور به عنوان افتخار بزرگ بین‌المللی متعلق به ما ایرانیان است ولی نتوانسته‌ایم به اندازه کافی از این فخر بین‌المللی بهره ببریم، کما اینکه در حوزه‌های دیگر نیز کاستی‌های زیادی داریم.

وی افزود: تمدن بزرگ ایرانی که بعد هم تمدن اسلامی آن را تکمیل کرد و ارتقا بخشید، مملو از ذخایر و عناصر فرهنگی است که می‌تواند تک تک آنها برای جهان امروز راهگشا باشد؛ اما نه تنها آنها را به خوبی تبیین نکرده‌ایم بلکه گاهی شاهد هستیم که به این ذخایر فرهنگی و ارزشمند ما که مهترین سرمایه یک ملت است دستبرد زده می‌شود و برخی کشورها این عناصر و مولفه‌های تمدنی را به نام خود ثبت می‌کنند. بنابراین ما به عنوان دانشگاه تهران فکر می‌کنیم که در این زمینه یک مأموریت ویژه داریم و به این ماموریت هم از منظر سازمانی نگاه نمی‌کنیم.

رییس دانشگاه تهران ادامه داد: در بیانات مقام معظم رهبری و مسئولان و سیاستگذاران در قوا و حوزه‌های مختلف و سخنانی که دکتر زلفی‌گل وزیر علوم در سخنرانی‌های مختلف به آن اشاره می‌کنند، همواره بر پیشگامی دانشگاه تهران اصرار دارند و تاکید دارند که اگر دانشگاه تهران بتواند چشم‌انداز مناسبی را دنبال کند. ما می‌توانیم به آینده آموزش عالی امیدوار باشیم و به همان اندازه که این چشم‌انداز به خوبی دنبال نشود، ما شاهد اثر منفی بر کارکردهای آموزش عالی در ایران خواهیم بود.

استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ما نه صرفاً از منظر نهاد و سازمان دانشگاه تهران بلکه به نمایندگی از آموزش عالی در ایران که جهان پیشگامی ما را رسمیت بخشیده است، یک وظیفه خطیر و مهمی داریم و علاوه بر اینکه می‌توانیم مسیر آینده را تبیین و مدون کنیم، برای چشم‌انداز آینده هم از این مسیر است که می‌توانیم به رشد و ارتقا دست پیدا کنیم. مقام معظم رهبری همواره بر روی «تجربه گذشته» در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تاکید دارند و اشاره می‌کنند که تجربه گذشته برای گشودن افق‌های جدید و برای دستیابی به تمدن نوین اسلامی همواره مورد توجه قرار گیرد و این فضایی که ما فراهم آوریم در راستای این رهنمود ارزشمند مطرح‌شده در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است.

وی افزود: ما که در دوره‌ای، آقایی تمدن دنیا را برعهده داشتیم، امروز دوباره سیمرغ تمدن ایرانی اسلامی با پیروزی انقلاب اسلامی دوباره از خواب بیدار شده و در حال پرواز است و انشاء الله به زودی این سیمرغ تمدنی اوج خواهد گرفت و دانشگاه تهران و نهاد علم در ایران به عنوان پیشران تمدن نوین ایرانی اسلامی بایستی نقش محوری و اصلی را ایفا نماید. بنابراین نوع نگاه ما در این نکوداشت، این است که بتوانیم جایگاه دانشگاه‌ها را در جای جای عناصر تمدنی که باید ارتقا کند به تصویر بکشیم.

رئیس دانشگاه تهران خود عنوان کرد: برای نکوداشت ۱۷۵۷ سال سنت آموزش عالی در ایران حتماً باید مشارکت ذی‌نفعان مختلف را جویا شویم و مشارکت فعالانه آنها را زمینه‌سازی کنیم. با نظام پیشنهادهایی که در دانشگاه تهران شکل گرفته و طی فراخوان ویژه‌ای از مدتها قبل برای این رویداد مهم در سایت دانشگاه تهران اطلاع‌رسانی شده است، ۱۳۹۸ پیشنهاد به دبیرخانه نظام پیشنهادها ارسال شده است. این پیشنهادها ذخیره ارزشمندی است که می‌توانیم برای تبیین آن عناصر تمدنی از این پیشنهادها بهره بگیریم.
بنابراین گزارش ؛درپایان نشست  از پوستر سنت ۱۷۵۷ ساله آموزش عالی ایران و پوستر تونل زمان سنت دانشگاهی با حضور معاونان و استادان دانشگاه تهران رونمایی شد.



کلمات کلیدی


captcha