گزارش مشروح اختتامیه نخستین جایزه کتاب «روایت پیشرفت»/ برگزیدگان معرفی شدند
تاریخ: ۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت: 07:37:14


https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/17faea7f9e8a903590223bf0d25f4e10.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/64e97f09ec36d8b1d78ba15fbfe0bdfa.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/17f5fac82e00dee3a6f48031251ba5f7.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/c8de83d52a5485613bd962983b2dce5e.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/86d1cdd852856a95a98f38082d8c0a04.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/f61723a5584d3bd430a5f2aca2c92fcf.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/cc41a821c30f5800c9f415de7c42e9e2.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/e8e3e5ac744cc0785fd625792499b886.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/8a36d4a87e2d76157e989391c03effe6.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/58a712683364eb78257f0515aff829a8.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/5a9f08dafecddf315615fe18ed7ff69b.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/d79ffed1d0d5a72a6ae0510d57799803.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/25678418af18cf13737e6852ab7ca078.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 59937 || تاریخ : ۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۷:۱۶                 ادبیات و نشر

گزارش مشروح اختتامیه نخستین جایزه کتاب «روایت پیشرفت»/ برگزیدگان معرفی شدند


جامعه ایده آل _مراسم اختتامیه نخستین جایزه کتاب «روایت پیشرفت» در پنج موضوع برگزار شد.


 گزارش مشروح اختتامیه نخستین جایزه کتاب «روایت پیشرفت»/ برگزیدگان معرفی شدند

به گزارش جامعه ایده آل به نقل از ستاد خبری نخستین جایزه کتاب «روایت پیشرفت»، در مراسم پایانی جایزه کتاب روایت پیشرفت با حضور مهندس سید محمود رضا سجادی دبیر راهبردی و محمد مهدی دادمان رییس حوزه هنری و محمد نمازی دبیر اجرایی جایزه، از برگزیدگان اولین دوره جایزه، تقدیر به عمل می‌آمد. برگزیدگان این دوره در پنج بخش حکمرانی، دفاعی و امنیتی،  فرهنگی و اجتماعی و علم و فناوری بودند. همچنین از راوی و ناشر برتر حوزه پیشرفت تقدیر شد. به نفرات اول تندیس جایزه کتاب به همراه مبلغ 8 میلیون تومان و نفرات دوم و سوم به ترتیب 5 و 3میلیون تومان اهدا شد.

جایزه کتاب پیشرفت که به همت انجمن روایت پیشرفت از سال گذشته فعالیت خود را با انتشار فراخوان جایزه کتاب آغاز کرده بود، روز شنبه 20 شهریور در محل حوزه هنری اختتامیه خود را برگزار کرد. دوره­های بعدی این جایزه در سال­های آینده، همزمان با سالگرد تاسیس جهاد سازندگی برگزار  خواهد شد هدف این جایزه رصد و ارزیابی آثار و ارائه بازخورد به نویسندگان و ناشران برای رشد کمی و کیفی آثار و شبکه­سازی بین فعالان حوزه روایت پیشرفت است. شایان ذکر است که اولین رویداد این جایزه به دلیل رعایت شیوه نامه های بهداشتی، بدون دعوت عمومی و صرفا با حضور برگزیدگان و مسئولین جایزه و در قالب نشست­های گفت و گوی تفصیلی برگزار شد.

برگزیدگان

* برگزیدگان بخش حکمرانی

در حوزه حکمرانی 9 اثر به بخش داوری نهایی راه یافتند. هیئت داوران این بخش آقایان مصطفی زمانیان(کارشناس حوزه سیاستگذاری عمومی و مدیر پژوهشکده آیندگان) ، مسعود دیانی(نویسنده، کاشناس حوزه روایت نگاری و سردبیر برنامه تلویزیونی سوره) حسین قرایی (نویسنده، فعال برجسته فرهنگی و رسانه و معاون فرهنگی دانشگاه صداوسیما) و خانم زهرا ابوالحسنی(رییس گروه جامعه و پیشرفت پژوهشکده مطالعات فناوری ایران) سه اثر را به عنوان آثار برگزیده انتخاب کردند.

کتاب‌ «زنده باد جهاد» به نویسندگی سیدمجتبی قافله باشی، سید علیرضا طباطبایی، سعید حسین رفیعی، سید حمزه حسنی، حامد حاجی پور و سعید امینی به عنوان اثر برتر و به ترتیب از کتابهای «رسم جهاد» به نویسندگی علی مشایخی و محمد رضا حسینی و کتاب «نماینده تام الاختیار» به نویسندگی سیدحسین حسینی تقدیر به عمل آمد.

 

* برگزیدگان بخش فرهنگی اجتماعی

در حوزه فرهنگی- اجتماعی ، 9 اثر به بخش داوری نهایی راه یافتند که هیئت داوران، خانم فائضه غفار حدادی(نویسنده) و آقایان سیدحسن حسینی (عضو هیئت علمی و معاون فرهنگی سابق دانشگاه صنعتی شریف)، میثم رشیدی مهر آبادی(نویسنده، روزنامه نگار و فعال برجسته حوزه کتاب) ، سجاد صفار هرندی(جامعه شناس و عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی) و مهدی فقیهی نژاد(فعال فرهنگی برجسته حوزه کتاب و مدیر انتشارات کتاب فردا) سه اثر را به عنوان آثار برتر انتخاب کردند.

کتاب «بچه‌های قرن پانزدهم» به نویسندگی امیر امیری­فر به عنوان کتاب برتر انتخاب شد و از کتاب‌های «برخیزید» و «به اضافه مردم» به نویسندگی روح الله رشیدی، تقدیر به عمل آمد.

* برگزیدگان بخش علم و فناوری

در حوزه علم و فناوری 12 اثر به بخش داوری نهایی راه یافتند که هیئت داوران آقایان نعمت الله سعیدی (نویسنده و فعال حوزه کتاب و سینما)، سیاوش عقدایی (مستندساز و خبرنگار حوزه علم و فناوری) و مجید صاحبی‌‌نژاد (کارشناس مدیریت فناوری و دبیرکارگروه سیاستگذاری ستاد فناوری نانو) به علت تعداد وکیفیت بالای آثار 4 اثر را اتنتخاب کردند.

کتاب‌ «آرزوهای دست‌ساز» به نویسندگی میلاد حبیبی به عنوان اثر برتر انتخاب شد و همچنین از دو کتاب «تندتر از عقربه ها حرکت کن» به نویسندگی بهزاد دانشگر و کتاب «سطح عمیق» به نویسندگی سیدحمزه حسینی به عنوان اثر دوم و کتاب «از سرمای کازان تا شرجی خلیج‌فارس» به نویسندگی حامد حاجی پور به عنوان اثر سوم تقدیر به عمل آمد.

* برگزیدگان بخش دفاعی امنیتی

در حوزه دفاعی امنیتی 7 اثر به بخش داوری نهایی راه یافتند که هیئت داوران آقایان غلامحسین دربندی(از امرای ارتش و فعال فرهنگی در حوزه تاریخ جنگ)، حسین دلیریان (خبرنگار و کارشناس حوزه دفاعی و امنیتی)، و آقای پژمان عرب(پژوهشگر حوزه تاریخ شفاهی پیشرفت، مدیر تاریخ شفاهی پیشرفت دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی) نهایتا سه اثر را به عنوان آثار برگزیده انتخاب کردند.

کتاب‌ «خط مقدم» به نویسندگی خانم فائضه غفار حدادی به عنوان اثر برتر انتخاب شد و همچنین به ترتیب از کتاب‌های «صبح شام» به نویسندگی محمد محسن مصحفی و کتاب «ملاقات در فکه» به نویسندگی سعید علامیان تقدیر به عمل آمد.

* برگزیده ادبیات داستانی

در حوزه ادبیات داستانی 4 کتاب به بخش داوری نهایی راه یافتند که هیئت داوران آقایان مصطفی وثوق کیا (فعال برجسته حوزه فرهنگ و رسانه، دبیر سرویس فرهنگ و اندیشه خبرگزاری مهر)، محمدمهدی دادمان (رییس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی)، مجید آسودگان(فیلمنامه نویس و کارگردان)، حامد بامروت نژاد(فعال فرهنگی حوزه سینما و تهیه کننده) و خانم فاطمه سلیمانی(نویسنده و کارشناس ادبیات)، یک اثر را به عنوان اثر برگزیده انتخاب کردند؛ کتاب «اپلای» به نویسندگی نرجس شکوریان فرد.

 

*راوی برتر؛ پدر علم سلولهای بنیادی ایران

دکتر حسین بهاروند؛ پدر علم سلول‌های بنیادی ایران، به عنوان« راوی برتر» نخستین جایزه کتاب روایت پیشرفت معرفی و مورد تقدیر قرار گرفت. خاطرات ایشان سال گذشته در قالب کتابی با عنوان سلولهای بهاری از طرف نشر راه یار منتشر شده بود.

*ناشر برتر؛ الگو نگار پیشرفت

نشر الگونگار پیشرفت به مدیریت دکتر حسین رفیعی به عنوان ناشر برگزیده اولین جایزه کتاب روایت پیشرفت تقدیر شد. این نشر تا کنون 10 اثر در حوزه روایت و الگونگاری پیشرفت منتشر و روانه بازار نشر کرده است. از این نشر آثاری در همین جایزه کتاب برگزیده و تقدیر شدند.

همچنین

آینده جایزه «روایت پیشرفت»

در بخش بعدی این مراسم، سیدمحمودرضا سجادی دبیر راهبردی جایزه کتاب روایت پیشرفت و مدیرعامل انجمن خیرین علم و فناوری، محمدمهدی دادمان رییس حوزه هنری و محمد نمازی دبیر اجرایی جایزه کتاب روایت پیشرفت درباره این رویداد و چشم‌انداز آن صحبت و همفکری کردند.

 

جادویی برای تبلیع علم

سیدمحمودرضا سجادی دبیر راهبردی جایزه کتاب پیشرفت و مدیرعامل انجمن خیرین علم و فناوری، درباره این رویداد گفت: آنچه از حرکت نظام سلطه برداشت می شود کاشتن تخم یاس در دل مردم و ناامید کردم جوانان از رسیدن به جایگاه رفیع در علم و تمدن است. آنچه نظام سلطه با ما می کند مثل کاری است که سحر فرعون با حضرت موسی می کردند. روایت پیشرفت مانند انداختن عصای حضرت موسی (ع) است. با روایت پیشرفت، ما می توانیم سحر نظام سلطه را خنثی کنیم.

 

جایزه کتاب روایت پیشرفت؛حرکتی خط شکن

محمدمهدی دادمان، رییس حوزه هنری درباره برنامه‌ریزی برای تداوم این رویداد گفت: کلید واژه روایت پیشرفت چند سالی است که به میان زبانها افتاده و دوستان حوزه فکر و فرهنگ مشغول تامل و فعالیت در این حیطه هستند. کانون شکل گیری این این واژگان گفتمانی در حوزه فرهنگ به یک تقابل فکری برمی گردد. ما سالها در کشور با جریانی مواجهیم که میخواهد اینطور القا کند یا به طور خوشبینانه به این نتیجه رسیده که ما نمی توانیم. اساسا مسیر پیشرفت برای ما باز نیست و نسخه درونزا و درونی برای پیشرفت انقلاب اسلامی وجود ندارد. مهمترین دغدغه روایت پیشرفت نشان دادن مسیری است که ما طی کرده­ایم.

روایت پیشرفت؛ کلید راهبردی تاملات نظری پیشرفت

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی تاکید کرد: جمع کثیری درگیر تاملات نظری در مورد پیشرفت بوده­اند که روایت پیشرفت یک کلید راهبردی در اختیار اهل فکر و اندیشه و علوم انسانی برای تامل نظری حول پیشرفت، قرار می­دهد. واقعیت این است که بسیاری از نظریه­پردازی­ها از دل تجربه­ اندوزی­ها رقم می­خورد. تجربه حقیقی انسان‌ها وقتی دست­مایه روایت و تامل نظری قرار ­گیرد، ما را به نظریه­ای عمیق در حوزه اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی رهنمون می شود. چه بسا دوستانی که مشغول فعالیت­های نظری حول مفهوم الگوی پیشرفت هستند، پیشرفت هستند، متوجه شده باشند که با بحث­های نظری صرف نمی­توانند این مسیر را باز کنند و حتما باید به تجربه­های حقیقی در فرهنگ ایرنی اسلامی توجه کنند. جایزه کتاب روایت پیشرفت در این مسیر یک خط شکنی کرد

ولی جایزه کتاب روایت پیشرفت به ما کمک کرد این آثار را در کنار هم ببینیم و برای آنها یک هویت جریانی قائل شویم.

می توان به یک معنا جایزه کتاب روایت پیشرفت را جشن تولد جریان فکری- فرهنگی- هنری روایت پیشرفت دانست.

 

ژورنالیسم پیشرفت؛ نقطه کانونی

 

ما نیاز به فهم پیشرفت، به معنای مفهومی دارای ابعاد و جنبه­های مختلف داریم. نباید پیشرفت را منحصر به حوزه علم و فناوری بدانیم. با توجه به اینکه جدی گرفتن حوزه رسانه و ژورنالیسم پیشرفت به ما کمک خواهد کرد. هم در شنیده شدن موضوعات و همه عرصه رسانه به میدانی برای تربیت و کارآزموده شدن راویان پیشرفت تبدیل خواهد شد. به طور مثال، روایت دفاع مقدس که امروز به یک جریان قوی و بلوغی رسیده است، از خبرنگاری شروع کرده است .

 

 

روایت شکست؛ راهگشای مسیر پیشرفت

در بخشی از این نشست محمد مهدی دادمان گفت: اینکه می­گوییم روایت پیشرفت، به این معنا نیست که فقط درباره موفقیت­ها در کشور سخن بگوییم یا مدعی باشیم همه حرکت­ها در کشور همیشه در مسیر پیشرفت است. ما پسرفت­ها و شکست­هایی هم در کشور داشتیم که روایت آنها می­تواند فتح بابی برای حرکت به سوی پیشرفت باشد.

 

اهمیت روایت پیشرفت؛ کمتر از پیشرفت‌ها نیست

 دبیر راهبردی رویداد در ادامه افزود: توجه کردن، مسابقه گذاشتن و تمجید کردن از فعالان این حوزه باعث پرنگ و جدی شدن این موضوع خواهد شد.  واقعیت این هست که روند پیشرفت ما به طور محیر العقولی در حال سرعت گرفتن است. من از سال 60 تا 87 در حوزه فناوری کار می کردم. ولی  تحولاتی که امروز در یک هفته پیدید می‌آید معادل چیزی است که آن زمان در یک سال اتفاق می افتاد.  لذا نسل جدید و فعالیت­هایش خودش زمینه سازی برای ورود اهل قلم به این حوزه خواهد بود. بستر پیشرفت مسبب اتفاقات خارق العاده در روایتش هم خواهد بود. همین کار روایت پیشرفت کاری کاملا غیردولتی بود ولی سبب شد برخی نهادهای دولتی هم به آن توجه و از آن حمایت کنند.

روایت پیشرفت اگر از خود پیشرفت مهمتر نباشد در همان حد هست. روایت های پیشرفت زمینه های رشد و پیشرفت در کشور را نشان می دهد و نور امید را به دل جوانان ما می تابانند.

امیدوارم این برنامه، با شکوه بیشتر در سالهای بعد برگزار شود.

 

رشد ادبیات پیشرفت

محمدمهدی دادمان، رییس حوزه هنری درباره چگونگی رشد ادبیات پیشرفت گفت: یکی از لوازم رشد این جریان فرهنگی روایت پیشرفت ورود در ساختارهای فرهنگی و رسانه­ای است و امثال من هم برای پشتیبانی از این حرکت مسئولیم. ولی برداشت بنده این است که چیزی که ما در جایزه کتاب روایت پیشرفت می بینیم و تنوع و تعدد آثار و شاخه­های مختلف ادبی، نوید می دهد که این راه باز شده و جلو خواهد رفت.

 پیشنهاد دوم من، نزدیک کردن دو سر این پیوستار انسانی است. در دفاع مقدس برخی رزمندگان ما فن روایت را آموختند. ورود رزمندگان به عرصه روایتگری و تمرین کردن و آموزش دیدن آنها سبب شد واقعه بهتر روایت شود. از طرف دیگر هنرمندان و نویسندگان و فعالان حوزه فرهنگ و رسانه با این جریان مماس شدند. گاهی شرایطی فراهم شد که یک نویسنده مدتی با رزمندگان زندگی کند تا بتواند روایت معتبری را خلق کند. گاهی برگزار شدن تورهای علمی برای نویسنده ها و سینماگرها می تواند باعث خلق یک روایت و یک اثر باشد.

 

 

گزراش دبیر اجرایی

محمد نمازی دییر اجرایی نخستین جایزه کتاب پیشرفت نیز در توضیح این جایزه گفت: یکی از ابتدایی­ترین اقدامات ما در انجمن روایت پیشرفت، رصد افراد و مجموعه­های فعال در این حوزه بود که ابزار جایزه می­توانست چنین کارکردی برای ما داشته باشد. او گفت: با توجه به تعدد آثار در حوزه علم و فناوری، نظری مطرح شد که جایزه را فقط در بخش علم و فناوری برگزار کنیم، ولی با توجه به گستره مفهوم پیشرفت، جایزه را به حوزه علم و فناوری محدود نکرده و حوزه­های فرهنگی-اجتماعی، حکمرانی و دفاعی-امنیتی را هم به جایزه اضافه کردیم.

محمد نمازی دبیر جایزه کتاب روایت پیشرفت اضافه کرد: یکی از شاخص­های ارزیابی کتاب­ها عمیق بودن روایت و بیان فراز و نشیب­ها در جریان یک تجربه بوده است. او گفت: بسیاری از تجربه­ها ترکسیبی از موفقیت و شکست­ها هستند که در صورتی که این ترکیب به درستی روایت شود، قابل استفاده خواهند بود. در صورتی که اگر چشم بر شکست­ها بسته شود و بنا باشد به طور بولت­وار برخی موفقیت­ها به طور سطحی روایت شود، فایده­ای نخواهد داشت.

شکل­گیری نهال روایت پیشرفت با شبکه­ای از فعالان

محمد نمازی دبیر جایزه روایت پیشرفت ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این رویداد گفت: تقریبا بیش از ۱۰۰ اثر از طریق فراخوان و رصد حوزه نشر انتخاب شدند که در نهایت ۴۱ اثر وارد مرحله داوری شد. با توجه به اینکه از نظر دبیرخانه درست نبود که آثار را فقط از یک منظر داوری کنیم، هیئت داوران در هر یک از بخش­های مسابقه ترکیبی از این افراد بود: متخصص موضوع، نویسنده، مدیر فرهنگی، ناشر و فیلنامه نویس. بنابراین افراد صاحب نظر متعددی در جریان داوری آثار با این کتاب­ها مواجه شدند و این یکی از برکات این دوره از جایزه بود. ضمن اینکه برای داوری آثار فقط به داوری شخصی بر اساس فرم داوری بسنده نشد و جلسات بحث و بررسی مفصلی برای بررسی آثار برگزار شد. نمازی افزود یکی از دیگر از اقدامات دبیرخانه برای شکل­دهی به شبکه فعالا روایت پیشرفت برگزاری جلسات گفت و گو با نویسنده­های این حوزه و صاحب­نظران فرهنگ و رسانه بود.ایشان گفت مجموعه این اقدامات به شکل­گیری نهال روایت پیشرفت کمک کرده که با همت فعالان این حوزه  حمایت مدیران فرهنگی کشور، می­تواند به درختی تنومند تبدیل شود

آثار برگزیده؛ مسیری امن برای انتخاب شغلی محصلان

نمازی نیز در ادامه بیان کرد: آثاری که در این رویداد برگزیده شدند، برای انتخاب مسیر و شغلی دانش‌آموزان بسیار کاربردی هستند  مسیر زندگی آنها را روشن می‌کند. بنابراین به جای اینکه درباره یک رشته یا مسیر شغلی به صورت مستقیم حرف بزنیم، بهتر است از تجربیات فردی که آن را طی کرده، استفاده کنیم و این پیشنهاد می‌تواند از طرف آموزش و پروش نیز جدی گرفته شود. بسیاری از آثاری که در این دوره مورد ارزیابی قرار گرفتند، فراز و نشیب زندگی افراد و گروه­هایی را روایت می­کند که مطالعه آنها می­تواند راهنمای مسیر کسانی باشد که در مسیر مشابهی قدم می­گذراند.

 کلمات کلیدی


captcha