برنامه جامعی برای رفع موانع تولید تهیه شده است
تاریخ: ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت: 14:36:23


https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/f61723a5584d3bd430a5f2aca2c92fcf.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/cc41a821c30f5800c9f415de7c42e9e2.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/e8e3e5ac744cc0785fd625792499b886.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/d79ffed1d0d5a72a6ae0510d57799803.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/8a36d4a87e2d76157e989391c03effe6.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/58a712683364eb78257f0515aff829a8.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/5a9f08dafecddf315615fe18ed7ff69b.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 57215 || تاریخ : ۱۴۰۰/۰۱/۲۴ ۰۸:۵۱                 اقتصاد کلان و بودجه

برنامه جامعی برای رفع موانع تولید تهیه شده است


وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برنامه جامعی برای رفع موانع تولید تهیه و ابتدای این هفته برای تصویب به رئیس‌جمهور ارائه شده است.


 برنامه جامعی برای رفع موانع تولید تهیه شده است

به گزارش جامعه ایده آل ؛آقای فرهاد دژپسند در پایان جلسه هیات مقررات‌زدایی در جمع خبرنگاران با اشاره به نامگذاری امسال برای حمایت از تولید افزود: امروز نخستین جلسه هیئت عالی مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار برگزار و مقرر شد به زیرمجموعه‌های وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای افزایش سرمایه‌گذاری تفویض اختیار شود.

وزیر اقتصاد گفت: همچنین مقرر شد کانون وکلا و مشاوران خانواده قوه قضاییه به عنوان یکی از مراجع صدور مجوز در نظر گرفته شود.

وی افزود: در حوزه مالیات مصوباتی داشتیم تا تولیدکنندگان سریعتر استعلام‌های مالیاتی خود را دریافت کنند و مقرر شد قانون استهلاک دارایی در حوزه مالیاتی نیز تا ۱۵ خرداد برای کمک به تولید کنندگان نهایی شود.

دژپسند اضافه کرد: در حوزه گمرکی نیز مصوباتی برای ترخیص سریعتر کالا‌ها داشتیم و مقرر شد پرداخت حقوق گمرکی در پایان اظهار کالا باشد که پیش از این در ابتدای اظهار انجام می‌شد.

وزیر اقتصاد درباره پرداخت سود بانک‌ها گفت: این سود باید بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار باشد در غیر اینصورت اگر بانک‌ها بخواهند سودی بالاتر از مصوبات پرداخت کنند این عدد به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی شناخته نمی‌شود و باید مالیات آن را بپردازند و این موضوع را به طور جدی پیگیری می‌کنیم.
 

رئیس کل گمرک ایران: زمان ترخیص کالا از گمرکات کاهش می‌یابد

میراشرفی، رئیس کل گمرک نیز در پایان این جلسه گفت: با مصوبات امروز هیئت مقررات زدایی، روند ترخیص کالا‌ها از گمرکات تسریع می‌شود.

مهدی میراشرفی افزود: در این جلسه برای کمک به نقدینگی صاحبان کالا، مقرر شد پرداخت حقوق و عوارض گمرکی که در ابتدای فرایند واردات انجام می‌شد به انتهای ترخیص کالا موکول شود.

وی گفت: همچنین در این جلسه مقرر شد با هماهنگی سازمان‌های مجوز دهنده، مجوز‌هایی که شامل استاندارد اجباری نیستند ۶ ماهه باشد تا اگر کالایی به صورت درصدی ترخیص می‌شود این موضوع باعث تعدد مراجعه به سازمان‌های مجوز دهنده برای تعیین ماهیت کالا نشود.

میر اشرفی افزود: همچنین در این جلسه پیشنهاد کردیم اگر ترخیص درصدی کالا انجام می‌شود به جای دریافت کل حقوق و عوارض گمرکی کالا. بخشی از آن دریافت و مانده کالا به عنوان ضمانت در نظر گرفته شود.

وی اضافه کرد: برای تسهیل تجارت باید هزینه‌ها و مدت زمان ترخیص و تعداد اسنادی که مطالبه می‌شود کاهش یابد.

رئیس کل گمرک درباره کالا‌های رسوب کرده در گمرک گفت: سال گذشته ۳۴ میلیون تن واردات داشتیم که ۲۳ میلیون تن کالا‌های اساسی و حدود ۸۵ درصد از ۱۱ میلیون تن باقی مانده، مواد اولیه تولید بوده است.

وی افزود: تحریم‌های ظالمانه باعث اطاله فرایند ترخیص در زمینه اخذ اسناد مالکیت شده، زیرا سیستم سوئیفت و گشایش اعتباری نداریم و اسناد باید به صورت فیزیکی و غیر سامانه‌ی مبادله شود و دیگر اینکه انتقال وجه کالا‌ها قبلاً از طریق سیستم بانکی به راحتی انتقال می‌یافت و الان باید از طریق صرافی انتقال یابد که هزینه و زمان را افزایش می‌دهد.

میراشرفی گفت: زمان ترخیص کالا در گذشته حدود ۲۵ روز بود که در حال حاضر به حدود ۵۰ روز افزایش یافته است.

وی افزود: همیشه در مبادی ورودی حدود هشت میلیون تومان کالا‌های در انتظار تکمیل اسناد انتقال وجه داریم و هم اکنون نیز ۵ میلیون تن کالا‌های اساسی در بنادر وجود دارد که البته همه آن‌ها کالا‌های رسوبی نیست و بخشی از آن موجودی انبار‌های است که روال عادی را طی می‌کند.کلمات کلیدی


captcha