مپنا در مرزهای دانش روز جهان حرکت می کند/ مپنا در رده‌بندی 10 شرکت برتر نفت و گاز فعال در خاورمیانه/برقی‌سازی تنها چاره حل مشکلات زیست‌محیطی کنونی کشور
تاریخ: ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت: 13:01:42


https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/70e8a5b1ecd631382c5fc69ccca320d2.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/e8e101d35f8e84dea9763f6b7f666fac.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/f76759aa7d5af412a42d2cf2a058bdbd.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/46d918e0768be30393bf749912aab62b.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/a5528fccc5de938fb0ff7f0e4cfdd528.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/8a36d4a87e2d76157e989391c03effe6.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 56072 || تاریخ : ۱۳۹۹/۱۱/۲۰ ۲۰:۳۹                 نیرو

مدیرعامل گروه مپنا در نشست خبری:

مپنا در مرزهای دانش روز جهان حرکت می کند/ مپنا در رده‌بندی 10 شرکت برتر نفت و گاز فعال در خاورمیانه/برقی‌سازی تنها چاره حل مشکلات زیست‌محیطی کنونی کشور


جامعه ایده آل _مدیرعامل گروه مپنا گفت: گروه مپنا نیز به عنوان شرکتی که در مرزهای دانش روز جهان حرکت می کند، توربین جدید خود را به صورت هیدروژن سوز تولید کرده و درآینده ای نزدیک از این محصول جدید رونمایی خواهد شد.


 مپنا در مرزهای دانش روز جهان حرکت می کند/ مپنا در رده‌بندی 10 شرکت برتر نفت و گاز فعال در خاورمیانه/برقی‌سازی تنها چاره حل مشکلات زیست‌محیطی کنونی کشور

به گزارش جامعه ایده آل ، نشست خبری گروه مپنا عصر  دوشنبه 20 بهمن ماه 1399 با حضور«دکترعباس علی آبادی» مدیرعامل گروه مپنا و اصحاب رسانه برگزار گردید.

دکترعباس علی آبادی مدیرعامل گروه مپنا اظهارداشت : توربین هیدروژن سوز راندمانی بالغ بر ۶۰ درصد در حالت سیکل ترکیبی خواهد داشت و در بخش برق در مقام مقایسه و به صورت نسبی، بسیار موفق بوده ایم و امروز یکی از نیروگاه سازان بزرگ دنیا هستیم.

علی آبادی تصریح کرد:  گروه مپنا براساس رنکینگی که خود شرکت های مطرح غربی تهیه کرده اند، جزو ۱۰ شرکت اول دنیا به حساب می آید و این افتخار و دستاوردی برای کشور و انقلاب اسلامی است و باید این پیشرفت ها را  به نسل آینده  منتقل کرد و امیدداد که درغیراین صورت خیانت کرده ایم.

وی خاطرنشان کرد: در بخش برق در مقام مقایسه و به صورت نسبی، بسیار موفق بوده ایم و امروز یکی از نیروگاه سازان بزرگ دنیا هستیم و گروه مپنا نیز بر اساس رنکینگی که خود شرکت های مطرح غربی تهیه کرده اند، جزو ۱۰ شرکت اول دنیا به حساب می آید و این افتخار و دستاوردی برای کشور و انقلاب اسلامی است.

مدیرعامل گروه مپنا علی آبادی تاکید کرد: در حال حاضر با ظرفیت اسمی تولید ۸۵ هزار مگاوات برق، استعداد تولید ۷۰۰ میلیارد کیلووات ساعت برق را در کشور داریم و  این میزان تولید برق، دو برابر نیاز ایران است، اما از آنجایی که اغلب نیروگاه های ما وابسته به سوخت فسیلی هستند و ما کشوری پرمصرف در سوخت های فسیلی از جمله گاز هستیم و هیچ کشوری در دنیا به اندازه ما برق و گاز مصرف نمی کند.

وی ادامه داد :  در فصول سرد هر سال، با مشکل تأمین سوخت گاز برای نیروگاه ها مواجه می شویم که زمستان امسال نیز به دلیل کمبود تخصیص گاز به نیروگاه ها، خاموشی هایی را در برخی روزها شاهد بودیم.

علی آبادی عنوان داشت : ما در صنعت نیروگاهی کشور قادریم حتی میعانات گازی و نفت را به نیروگاه ها به عنوان سوخت بیاوریم تا اگر روزی مشکل در تولید گاز به دلیل محدودیت مصرف و فروش میعانات گازی داشتیم، این محدودیت با مصرف میعانات گازی در نیروگاه ها حل شود.
مدیرعامل گروه مپنا، هم‌چنین به فعالیت‌های مپنا در حوزه برقی‌سازی خودرو و زیرساخت‌های حمل‌ونقل اشاره کرد و یکی از چالش‌های توسعه حوزه برقی‌سازی به ویژه در زمینه خودرو را عدم تطبیق قیمت بنزین و برق با معیارهای جهانی دانست که فعالیت این حوزه را از نظر اقتصادی با چالش مواجه می‌کند.
وی با این حال برقی‌سازی را تنها چاره حل مشکلات زیست‌محیطی کنونی کشور دانست و تصریح کرد که مپنا با فناوری کاملاً داخلی، توانایی برقی‌سازی زیرساخت‌های حمل‌ونقل کشور را دارا است.
علی آبادی ؛ مپنا را پیشگام حوزه برقی‌سازی خودرو در کشور عنوان کرد و راه‌اندازی ایستگاه‌های شارژ خودرو برقی در تهران و مشهد را از نمونه‌های فعالیت‌های گروه مپنا در این حوزه دانست. به گفته مدیرعامل مپنا، این گروه هم‌اکنون در حال مذاکره برای ساخت ایستگاه‌های جدید در شهرهایی چون شیراز است.

وی افزود : مپنا از دریافت تسهیلات صندوق توسعه ملی محروم است و در حالی که حتی شرکت های خارجی نیز از تسهیلات صندوق توسعه ملی ایران می توانند استفاده کنند، در ۱۰ سال گذشته حتی یک سنت از این تسهیلات به رکت گروه مپنا داده نشده و دلیل آن را سهم بیش از ۲۰ درصدی سهام دولتی در شرکت گروه مپنا اعلام می کنند

مدیرعامل مپنا ابرازداشت : در حالی که این سهم دولتی، یک سهامداری مستقیم نیست و با واسطه است و ما بارها اعلام کرده ایم که این سهام را واگذار کنند تا مپنا نیز مثل دیگر شرکت ها بتواند از وجود صندوق توسعه ملی بهره بگیرد.

وی اضافه کرد : مهمترین اقدام ضروری در بخش انرژی کشور تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی است و شرکت مپنا با تأمین منابع از مردم و بدون استفاده از منابع دولتی، ۳ نیروگاه بزرگ کشور را از حالت سیکل ساده به سیکل ترکیبی تبدیل کرد و قرار بود طبق قانون، از محل صرفه جویی صورت گرفته، به مپنا پرداخت شود که تا این لحظه هیچ پرداختی صورت نگرفته و اگر این پرداخت ها صورت می گرفت، ما آن را به تبدیل نیروگاه های دیگر اختصاص می دادیم.

علی آبادی درپایان سخنان خود گفت : جهان به سمت استفاده از هیدروژن در حال حرکت است و ما بدون تردید از لحاظ اقتصادی و زیست محیطی، باید در این مسیر گام برداریم و در این راستا گروه مپنا توربین جدید خود که با سوخت جدید هیدروژن کار می‌کند را طراحی و ساخته است که این محصول از افتخارات گروه مپنا و یکی از بهترین تولیدات است که بزودی رونمایی می‌شود.

در این نشست که تعدادی از مدیران ارشد گروه مپنا نیز حضور داشتند، «مجتبی غروی»، مدیرعامل بخش نفت و گاز گروه مپنا، با تشریح فعالیت‌های بخش نفت و گاز گروه مپنا، به فعالیت‌های توربوکمپرسورهای گروه مپنا در فازهای 13 تا 16 پارس جنوبی و در خطوط سراسری انتقال گاز اشاره کرد. به گفته دکتر غروی، خانگیران و شوریجه از جمله میدان‌های نفتی هستند که توربوکمپرسورهای مپنا در آنها بکار گرفته شده‌اند.
مدیرعامل بخش نفت و گاز مپنا همچنین یادآور شد که گروه مپنا طراحی جامع شش میدان نفتی، از جمله کرنج و منصوری را آغاز کرده است و به همراه 13 شرکت ایرانی دیگر، در کنسرسیوم مسئول توسعه میدان نفتی مشترک آزادگان، مشارکت خواهد داشت.کلمات کلیدی


captcha