مراسم اصلی اربعین شهیدان اردیبهشت در تهران و‌ مشهد برگزار می‌شود/ جایزه ویژه شهیدجمهور در جشنواره‌های فجر
تاریخ: ۲ مرداد ۱۴۰۳ ساعت: 03:38:46


https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/e6ea4d643cbd278eb4eab5a70425ccc5.png

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/41c5ec36f7dc7b01503f80d11534264c.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/1292629eb417d32d4d06d37c9972b3df.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/84b2488ef7bbd87ff45490e86203b529.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/f465f69da6c92312814cfe6a796f179e.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/1536577c8e30474f10938e6c16a741e9.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/e0d561a803d2b19db9d1d21a2d5e4cfa.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/a0456bb9971b4c4fb889d0cbea5300fc.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/ce516690fd1692d32f60002f0db0964d.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/4c5764165ae2c63edddad6a3475716ab.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/137aef71b8b778dc22a251150d191e07.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/ca7159130a9f46d77b2d721a834a4616.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/31df47a0a36307bb66222066e8d4e005.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/bbb17b00fae428c0c85fa5a1ae1a2051.gif

logo-samandehi


کد خبر : 87569 || تاریخ : ۱۴۰۳/۰۴/۰۴ ۰۷:۱۲                 مجلس و دولت

وزیر فرهنگ و رئیس ستاد بزرگداشت مراسم اربعین شهید رئیسی:

مراسم اصلی اربعین شهیدان اردیبهشت در تهران و‌ مشهد برگزار می‌شود/ جایزه ویژه شهیدجمهور در جشنواره‌های فجر


مراسم اصلی در تهران و مشهد برگزار می‌شود و روز پنجشنبه در ساعت ۱۷ در مصلای تهران برگزار می‌شود و جلوه‌ای برای ارائه وجه خدمات شهدای پرواز خدمت فراهم کنیم و در این برنامه پیام سیدحسن نصرالله پخش می‌شود و همسر شهید رئیسی سخنرانی خواهد داشت.


مراسم اصلی اربعین شهیدان اردیبهشت در تهران و‌ مشهد برگزار می‌شود/ جایزه ویژه شهیدجمهور در جشنواره‌های فجر

به گزارش جامعه ایده آل، محمدمهدی اسماعیلی در این نشست خبری جزییات مراسم چهلم شهدای خدمت را اعلام  کرد.

وزیر فرهنگ در این مراسم گفت: به اربعین شهدای خدمت نزدیک می شویم و جامعه اسلامی و مردم عزیزمان در فقدان رئیس جمهوری پرکار و پرتلاش و با کفایت، جامع الاطراف و همکاران صدیقشان در عزا و سوگ هستند و به ارواح پاک شهدای عزیزمان درود می فرستیم.

وی افزود: از ابتدای اعلام خبر سانحه برای بالگرد رئیس جمهور تا همه برنامه های تکریم و تعظیمی که در این ایام رخ داد آنچیزی که بیش از همه ملموس است میدان داری مردم عزیزمان است؛ خداوند متعال این محبت را به واسطه اخلاص خادمان دولت در روح و جان همه مردم ایران قرار داده است.

وزیر فرهنگ با بیان اینکه خداوند وعده داده است کسانی که ایمان آوردند و عمل صالح انجام دادند محبتشان در دلهای مردم قرار می گیرد، تاکید کرد: برهمین اساس بنای ما این است در مراسم اربعین شهدای خدمت وجه مردمی و حضور آحاد مردمی را تسهیل کنیم.

وی ادامه داد: در دولت و مجموعه نهادهای حاکمیتی وظیفه ای جز تسهیل و هماهنگی در برگزاری این مراسم برای خود قائل نیستیم، این مراسم متعلق به مردم است و همه برنامه ریزی‌ها مبتنی بر حضور قوی مردم و امکان بروز احساسات میلیون ها ایرانی در فراق این بزرگواران است.

وی افزود: مراسم اصلی در تهران و مشهد خواهد بود؛ پنج شنبه ساعت ۱۷ در مصلای تهران مراسم برگزار می شود.

اسماعیلی گفت: سخنان سید حسن نصرالله خطاب به مردم عزیز ایران در این برنامه پخش می‌شود و همسر فاضل رییس جمهور شهید سخنرانی خواهند داشت.

وزیر فرهنگ گفت: ستادهای مردمی برای برگزاری هرچه باشکوه تر این مراسم برنامه ریزی کردند چرا که اربعین در اندیشه شیعی میعادگاهی برای عاشقان است و در پی این سنت تاریخی که یادگار حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است انشاالله این برنامه را خواهیم داشت.

وی افزود: تمام پیش بینی ها برای این است که برنامه باحضور گسترده‌ و‌ میلیونی مردم در تمام نقاط کشور برگزار شود و انشاالله مردم با حضور حماسی خود کارآمدی نظریه دولت دینی و تجلیل از خادمانشان را به نمایش می گذارند.

اسماعیلی ادامه داد: در روز پنج شنبه برنامه هایی برای استان ها نیز در نظر گرفته شده است و در تبریز برنامه‌ای از سوی خانواده امام جمعه شهید و استاندار شهید نیز برگزار می‌شود.

وزیر فرهنگ گفت: خانواده رییس جمهور در این مدت در چند برنامه در  برخی استان ها از جمله قم و اهواز شرکت خواهند کرد، خانواده شهید رئیسی نیز برای تشکر از مردم و مسئولان عراقی و حضور در مجالس یادبود در عراق حاضر می‌شوند.

وی با بیان اینکه خانواده شهید امیر عبداللهیان صبح پنج شنبه مراسمی در حرم عبدالعظیم حسنی (ع) برگزار می کنند، افزود: در کنار مراسم اصلی برنامه های فرهنگی هنری نیز برگزار می‌شود؛ رونمایی از تولیدات فرهنگی هنری که در همین مدت آماده شده‌ است از این جمله است نمایشگاه عکس و آثار هنری نیز انشاالله برگزار می‌شود.

اسماعیلی افزود: تلاش می کنیم در بازه زمانی حدود یک هفته ای برنامه وسیعی در سراسر کشور داشته باشیم.

وزیر فرهنگ گفت: وزارت امور خارجه برنامه ای با حضور میهمانان خارجی برگزار می کند. این میهمانان از کشورهای منطقه و سایر مناطق هستند (حدود ۱۴۰ میهمان ویژه در این مراسم شرکت می‌کنند).

وی افزود: برنامه اصلی در هفتم تیر و سالروز شهادت شهید بهشتی و یارانشان است و در همه این مجالس تجلیل از شهدای هفتم تیر نیز انجام می شود.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: اقلیت‌های دینی نیز مراسمی را برای بزرگداشت شهدای خدمت  برگزار می کنند.

جایزه ویژه شهیدجمهور در بخش‌های مختلف جشنواره‌های فجر

اسماعیلی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره درنظر گرفتن بخش ویژه برای شهید رییسی در جشنواره‌های فجر گفت: مصوبه‌ای را شورای عالی انقلاب فرهنگی هفته گذشته مبنی بر تاسیس بنیاد شهید رییسی داشتند که در اساسنامه پیشنهادی چنین مواردی در نظر گرفته است و با تلاش دوستان جایزه ویژه شهید جمهور را در بخش های مختلف جشنواره های فجر خواهیم داشت.

وی افزود: همزمان در این ایام در بیش از ۶۰ کشور مراسمی توسط رایزنی های فرهنگی برگزار می شود و البته درخواست هایی مبنی بر حضور خانواده شهدا در این مراسم بوده که در حال بررسی است.

اسماعیلی ادامه داد: روز گذشته با یکی از مقامات پاکستانی دیدار داشتم و گفتند مردم پاکستان هم به اندازه مردم ایران عزادار بودند و حتی در برخی مناطق بدون حضور نمایندگی سیاسی و فرهنگی مراسمی برگزار کردند.

وزیر فرهنگ در مورد کتب نوشته شده درباره رییس جمهور شهید گفت: محتوای بخش مهمی از کتاب ها آثار هنری از قبیل شعرهای سروده شده و مجموعه خاطرات است و بیشتر گردآوری این چنین آثاری است؛ از جمله این آثار می توان به کتابی اشاره کرد که در مورد دوران خدمت رییس جمهور شهید در زمان ریاست بر قوه قضائیه است.


وی افزود: مجموعه کتابی هم متشکل از خاطرات است که به زبان های مختلف (۷ زبان) گردآوری شده  که انشاالله در مراسمی دیگر رونمایی می‌شود.

اسماعیلی تاکید کرد: آقای امینی نیز مستندی ساخته اند که تلاش می کنیم به نمایش دربیاید.

وزیر فرهنگ در مورد مناظرات فرهنگی گفت: جلسات کارشناسی از جلسات مناظره جذاب تر بود البته به دلیل برخی مواضع مجبور به موضع گیری شدیم‌ و بعضا تحلیل های نادرستی ارایه می شد.

وی افزود: در این دوره سه ساله دولت سیزدهم اتفاقات بسیار خوبی در حوزه فرهنگ هنر و رسانه تجربه کردیم و این به واسطه پشتیبانی رییس جمهور که تمام قد از این حوزه حمایت کردند بود،  بدون اینکه در رسانه ها مطلبی از حمایت های ایشان منعکس شود پشتیبانی های لازم را انجام دادند و مواردی را که تشخیص می دادند و به نفع اعتلای فرهنگ، هنر و رسانه بود با کمال اخلاص انجام می‌دادند و هر آنچه توفیق در این حوزه داشتیم مرهون لطف و عنایت رییس جمهور شهید است و کمبود ها متوجه بنده است.

وزیر فرهنگ ضمن تاکید براینکه تاکنون از ۹۰ رسانه برای حضور در این مراسم اعلام حضور کرده اند، گفت: در حوزه‌ موسیقی تولیداتی برای رییس جمهور شهید داریم و چند اثر صحنه ای هم در حال آماده شدن است، اصحاب موسیقی در این زمینه بسیار زحمت کشیدند و تنها در بخش سرود در کانون فرهنگی هنری مساجد ده ها سرود جذاب آماده است و سایر نهادها نیز تولیداتی دارند که به تدریج منتشر می‌شود

اسماعیلی درباره نظارت بر محتوای آثار تولیدی در حوزه کتاب گفت: رییس جمهور شهید متعلق به همه مردم است و طبیعتا نویسندگان ابراز لطف دارند با این حال اداره کل کتاب بر کیفیت محتوا دقت لازم را دارند تا انشاالله بنیاد شهید رییسی شکل بگیرد و امورات به پیش رود.

وزیر فرهنگ در مورد نام گذاری روزی برای رییس جمهور شهید گفت: در شورای فرهنگ عمومی روز سی‌ام اردیبهشت به عنوان روز خدمت مجاهدانه نام گذاری شده است که برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می شود.

وی در مورد انتصابات اخیر در شورای فرهنگ عمومی افزود: مراحل انتخاب دبیر جدید شورای فرهنگ عمومی فرایند شش ماهه را پشت سر گذاشته است، به دلیل ماموریت دبیر کارگروه مد و لباس ناچارا باید فردی را انتخاب می کردیم تا خلا به وجود آمده حل شود.

اسماعیلی افزود: آقای رییس جمهور در این مدت در ۲۵ روستا حضور داشتند که برنامه ویژه ای در این روستاها به این مناسبت در نظر گرفته اند و بیش از ۹هزار کارخانه به چرخه تولید بازگشت. تعداد زیادی از این مجموعه ها نیز برنامه هایی برای مناسبت اربعین درنظر گرفته اند که منتشر می شود.

مستنداتی از سفرها و اقدامات رییس‌جمهور شهید در دست ساخت است

رحیمی رییس مرکز روابط عمومی ریاست جمهوری نیز در این نشست گفت: کتابی در مورد حاشیه نگاری نخستین سفر شهید جمهور به سازمان ملل در دست تالیف بود که در مراحل پایانی قرار دارد.

رحیمی در مورد کتاب دوم حاشیه نگاری سفر شهید رئیسی به سازمان ملل گفت: کتاب آقای جعفری هم به این واسطه که به دلیل جنگ غزه به لبنان رفتند، در دست اقدام است.

وی افزود: نزدیکان و همراهان ایشان نیز حاشیه نگاری های خود را تالیف می کنند؛  همزمان با فعالیت ها و دوران کوتاه ریاست جمهوری ایشان مستندهایی ساخته شده است که بخشی از آنها در این ایام پخش می شود و برای ایام اربعین ایشان نیز مستندهایی تولید شده است که برخی به پخش در این هفته می‌رسد.

رحیمی گفت: صدواسیما مستنداتی با موضوع تشییع، روز حادثه و جست و جو برای یافتن بالگرد تهیه کرده است، حوزه هنری و برخی دیگر از نهادها نیز مستنداتی تولید کرده اند.

وی افزود: این روند ادامه دارد چراکه میزان فعالیت های ایشان به نحوی بود که خیلی از مواقع از منعکس کردن اقداماتشان جا می ماندیم برهمین اساس تولیدات محدود به دوران اربعین شهید رییسی نخواهد بود و در ایام دیگر نیز تولیداتی خواهیم داشت.کلمات کلیدی


captcha