پاک‌مهر: محدودیت‌های طولانی مدت کرونایی امکانپذیر نیست/ فلاح مهرآبادی: امیدواریم ایران تا چند ماه آینده از واردات واکسن بی‌نیاز شود
تاریخ: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت: 11:34:10


https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/f61723a5584d3bd430a5f2aca2c92fcf.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/cc41a821c30f5800c9f415de7c42e9e2.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/e8e3e5ac744cc0785fd625792499b886.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/d79ffed1d0d5a72a6ae0510d57799803.gif

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/8a36d4a87e2d76157e989391c03effe6.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/58a712683364eb78257f0515aff829a8.jpg

https://jamehideal.ir/assets/uploads/Ads/main/5a9f08dafecddf315615fe18ed7ff69b.jpg

logo-samandehi


کد خبر : 57726 || تاریخ : ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ ۱۲:۳۷                 رادیو و تلویزیون

در «به وقت ایران» مطرح شد؛

پاک‌مهر: محدودیت‌های طولانی مدت کرونایی امکانپذیر نیست/ فلاح مهرآبادی: امیدواریم ایران تا چند ماه آینده از واردات واکسن بی‌نیاز شود


جامعه ایده آل _معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی و نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شب گذشته 21 اردیبهشت ماه در برنامه زنده «به وقت ایران» درباره موفقیت ایران در تولید واکسن کرونا و توزیع آن میان طبقه‌بندی‌های مختلف صحبت کردند.


پاک‌مهر: محدودیت‌های طولانی مدت کرونایی امکانپذیر نیست/ فلاح مهرآبادی: امیدواریم ایران تا چند ماه آینده از واردات واکسن بی‌نیاز شود

به گزارش جامعه ایده آل به نقل از روابط عمومی برنامه «به وقت ایران»، برنامه زنده تلویزیونی «به وقت ایران» شبکه آموزش سیما در ادامه مبحث روز یکشنبه 19 اردیبهشت ماه یعنی تولید و توزیع واکسن کرونا شب گذشته 21 اردیبهشت ماه میزبان محمدحسین فلاح مهرآبادی معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی و سیدمحمد پاک‌مهر نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بود و با آن‌ها درباره موفقیت ایران در تولید واکسن کرونا و توزیع آن میان طبقه‌بندی‌های مختلف به گفتگو نشست.
محدودیت‌های طولانی مدت کرونایی امکانپذیر نیست
سیدمحمد پاک‌مهر نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جامعه بشریت درگیر یک بیماری ناشناخته شده است، مطرح کرد: این بیماری تهدید جدی برای سلامت بشریت است و متاسفانه هنوز هیچ منبع علمی و مرکز بهداشتی و درمانی در هیچ جای دنیا نتوانسته است ادعا کند که دارویی را برای ریشه‌کن کردن کرونا تولید کرده است و جامعه بهداشت جهانی هنوز درمان قاطعی ارایه نداده است.
وی ادامه داد: این روزها با پروتکل‌های بهداشتی توانستیم بیماری را کنترل اما نتوانستیم آن را مهار کنیم. با ایجاد پیک‌های مختلف سرایت و مرگ و میر بالاتر رفته است اما واقعیت این است که کرونا هم خسارت‌های جانی و هم خسارت‌های مالی و اقتصادی فراوان دارد.
ایمن‌سازی با واکسن در راس برنامه کشورهاست
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ایمن‌سازی با واکسن در حال حاضر در راس برنامه کشورهاست و در کشور ما نیز چون محدودیت‌ها دائمی نمی‌تواند باشد و پیک‌های متعددی را تجربه می‌کنیم، تنها راه واکسیناسیون است.
پاک‌مهر با اشاره به اینکه تحقیقات نشان داده است کرونا واکسن پذیر است، گفت: در شرایط ضرورت باید محدودیت‌های سختگیرانه اجرا و پروتکل‌ها رعایت شود اما واکسیناسیون باید زودتر انجام بگیرد تا بتوانیم این بیماری را مهار کنیم.  
نظارت مجلس روی واکسن‌های تولیدی و وارداتی
وی درباره نظارت مجلس روی واکسیناسیون تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی رسالت خود یعنی نظارت را در همه حوزه‌ها پیگیری می‌کند. ما از نزدیک بر مراحل تولید واکسن در ایران و همچنین واکسن‌هایی هم که وارد کشور می‌شود، نظارت داریم. همچنین مسئولان نیز سند ملی را تهیه کرده‌اند که در آن گروه‌ها به ترتیب اولویت واکسیناسیون نوشته شده‌اند.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: بارها به شخص وزیر بهداشت و معاونان ایشان تاکید کرده‌ایم که تخلفی در تزریق واکسن صورت نگیرد البته تخلفاتی رخ داد که با برخورد شدید وزیر روبه رو شد چراکه این نوع بی‌عدالتی‌ها مورد پذیرش در جامعه ما نیست.
وزارت بهداشت برنامه منظمی در واکسیناسیون دارد
پاک‌مهر با اشاره به اینکه در دنیا با کمبود واکسن مواجه هستیم، عنوان کرد: اگر به ما واکسن بدهند برنامه سریعتر پیش می‌رود و چالش‌ها مرتفع می‌شود. تاکنون از چهار برند 3 میلیون و 200 هزار دُز واکسن وارد شده است و به زودی 2 میلیون دز واکسن سینوفارم از چین وارد می‌شود.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بهتر است استراتژی ما این باشد که در مرحله اول 12 تا 13 میلیون دز واکسن تهیه کنیم تا افراد فاز یک و 2 را واکسینه کنیم چراکه بیش از 50 درصد فوتی‌های ما سنین بالای 75 سال و بیش از 66 درصد فوتی‌های ما را بالای 65 سال تشکیل می‌دهند و اگر این افراد را واکسینه کنیم عملا بین 65 تا 70 درصد فوتی‌های ناشی از پیک کرونا را کاهش می‌دهیم.
پاک‌مهر با بیان اینکه ما به توانمندی نیروهای بهداشت و درمان شکی نداریم، خاطرنشان کرد: در ایران 19 شرکت متقاضی تولید واکسن هستند که 16 پرونده تشکیل است و 4 شرکت مجوز تولید گرفته‌اند. امیدوارم هستیم که اواخر خردادماه 3 شرکت به تولید انبود واکسن برسند.
واکسن رازی در دسته واکسن‌های نوظهور قرار می‌گیرد
محمدحسین فلاح مهرآبادی معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی درباره تولید واکسن در این موسسه اظهار کرد: موسسه رازی با تکیه بر دانش 96 ساله در تحقیقات و تولید واکسن سالهاست در خاورمیانه حرف اول را می‌زند. ما از اسفند سال 98 که کرونا آمد، مطالعات را شروع کردیم. پرونده اولیه مطالعات پس از آزمایش روی حیوانات اواخر مردادماه  تحویل سازمان غذا و دارو داده شد و از اوایل اسفند 99 وارد فاز مطالعات بالینی شدیم.
وی با اشاره به اینکه واکسن موسسه رازی در دسته واکسن‌های نوظهور قرار می‌گیرد، بیان کرد: امیدواریم در مطالعات بالینی جواب‌هایی که می‌گیریم، این باشد که واکسن می‌تواند در افرادی که واکسینه می‌شوند زنجیره انتقال را به حداقل برساند. با تزریق اول و دوم واکسن ایمنی مدنظر ما ایجاد می‌شود و دُز سوم صرفا برای کاهش همه‎گیری و تکثیر ویروس است که امیدوارم مطالعات ما هرچه سریع‌تر به مرحله نهایی برسد و در اختیار مردم قرار بدهیم.
واکسن‌های نوترکیب اثربخشی و ایمنی خوبی دارند
به گفته معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی، این موسسه برای اولین بار در زمینه واکسن کرونا دُز استنشاقی را تولید کرده است تا همه‌گیری به حداقل برسد.
فلاح مهرآبادی درباره تاثیر واکسن موسسه رازی مطرح کرد: در مطالعات انجام شده عارضه حادی نداشتیم و به لحاظ اثربخشی واکسن‌های نوترکیب معمولا اثربخشی و ایمنی خوبی دارند.
امیدواریم ایران تا چند ماه آینده از واردات واکسن بی‌نیاز شود
وی با اشاره به اینکه کشورها به راحتی تکنولوژی ساخت واکسن در اختیار یکدیگر قرار نمی‌دهند، بیان کرد: تولید واکسن کار سنگین، فرسایشی و پُراسترس است و همکاران و دانشمندان ما با حمایت مسئولان در موسسه رازی، پاستور و برکت بسیار زحمت کشیده‌اند و باعث افتخار ماست که ایران توانسته به تولید واکسن کرونا دست پیدا کند و امیدواریم کشور ما تا چند ماه آینده از واردات واکسن بی‌نیاز شود.
معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی درباره تامین مواد اولیه برای موسسات و شرکت‌های تولید کننده واکسن تصریح کرد: در ابتدا شرایط سخت بود اما رفته رفته خوشبختانه تدابیر اولیه اندیشیده شد و ارز مورد نیاز در اختیار قرار گرفت.
فلاح مهرآبادی با اشاره به اینکه با اعتماد به جوانان و دانش بومی کشور می‌تواند به واکسن‌های دیگر نیز دست پیدا کند، خاطرنشان کرد: ما امیدواریم ایران در آینده نه چندان دور به نسل جدید واکسن‌ها از جمله واکسن ضدسرطان دست پیدا کند.
برنامه «به وقت ایران» در فصل دوم با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه‌کنندگی علیرضا عاصم یوسفی با اجرای ناصر خیرخواه روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌رود.کلمات کلیدی


captcha